Czy skóra naczynkowa i wrażliwa to jedno i to samo?

Zobacz podobne posty

Cerę naczyniową charakteryzuje kruchość drobnych naczyń krwionośnych, które rozszerzając się i pękając, zostawiają na skórze „pajączki”. Taka skóra jest zwykle delikatna i cienka, a płytko położone naczynia krwionośne szybko tracą odporność i elastyczność. Pod wpływem różnych szkodliwych czynników na skórze pojawiają się intensywne rumieńce, pajączki i uderzenia ciepła.
Skóra wrażliwa to określenie pewnego stanu skóry – specyficznych, powtarzalnych reakcji (uczucie zaczerwienienia, pieczenia, napięcia) na czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Takimi czynnikami mogą być stres, gwałtowna zmiana temperatury, dym tytoniowy, klimatyzacja, składniki chemiczne zawarte w kosmetykach, chlorowana woda, używki, zioła. Problem ten może dotyczyć każdego typu – suchej, tłustej lub mieszanej, choć najczęściej występuje w przypadku cery suchej.

Jak pielęgnować cerę naczyniową i wrażliwą?

Skóra wrażliwa reaguje podrażnieniem na wiele kosmetyków, dlatego powinny one zawierać jak najmniejsze stężenie substancji potencjalnie alergizujących. Kosmetyki przeznaczone dla cery wrażliwej powinny zawierać substancje przeciwzapalne. Do mycia nie powinno się stosować chlorowanej wody i mydeł- najlepsze będą kostki myjące lub mleczka i toniki. Należy zrezygnować z peelingów mechanicznych oraz maseczek ściągających i typu peel-off. Warto stosować kosmetyki utrzymujące fizjologiczne pH skóry aby nie niszczyć ochronnej warstwy lipidowej. Preparaty przeznaczone do cery wrażliwej powinny silnie nawilżać, łagodzić podrażnienia i chronić przed negatywnym wpływem środowiska- w szczególności promieniowaniem UV.
Skora naczyniowa wymaga przede wszystkim ochrony przed niekorzystnym wpływem środowiska , pobudzenia mikrokrążenia oraz wzmocnienia i uszczelnienia naczynek krwionośnych. Bardzo ważna jest zarówno właściwą pielęgnacja, jak i zmiana nawyków (rezygnacja z gorących kąpieli i sauny, wykluczenie z diety pikantnych potraw i używek, unikanie ekspozycji na słońce). Konieczne jest stosowanie kremów z bardzo wysoką fotoprotekcją. Do mycia twarzy idealne będą kostki myjące, płyny micelarne i mleczka, a do pielęgnacji kosmetyki o działaniu chroniącym i regenerującym barierę skórną oraz  wzmacniającym naczynka. Warto pamiętać również o suplementacji wewnętrznej.